مقالات

نخود

خواص و فواید نخود
نخود که به عنوان لوبیای گاربانزو نیز شناخته می شود، منبع خوبی از فیبر و پروتئین است. بسیاری از مطالعات علمی نشان داده اند که مصرف حبوبات از قبیل نخود می تواند به کاهش وزن، عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی، و حتی به طور بالقوه به کاهش خطر سرطان کمک کند، به ویژه هنگامی که جایگزین گوشت قرمز در رژیم غذایی می شوند.
میزان مواد مغذی در یک فنجان نخود
یک فنجان (164 گرم) نخود پخته شده تقریباً حاوی مقادیر زیر است:
کالری: 269
پروتئین: 14.5 گرم
فیبر: 12.5 گرم
فولات (ویتامین B9): 71٪ از RDI
منگنز: 84٪ از RDI
مس: 29٪ از RDI
آهن: 26٪ از RDI
مطالعات انجام شده در خصوص مصرف نخود
نخود در مقایسه با سایر غذاهای پر کربوهیدرات در کاهش قند خون و افزایش حساسیت به انسولین بسیار مفید است.
در مطالعه ای که روی 19 زن انجام شد، کسانی که یک وعده غذایی حاوی 1.7 اونس (50 گرم) نخود می خوردند به طور قابل توجهی سطح قند خون و انسولین کمتری نسبت به کسانی که به همان مقدار نان سفید یا سایر غذاهای حاوی گندم مصرف می کردند، داشتند.
به همین ترتیب، مطالعه دیگری بر روی 45 نفر نشان داد که خوردن 26 اونس (728 گرم) نخود در هفته به مدت 12 هفته به میزان قابل توجهی میزان انسولین را کاهش می دهد.
خوردن نخود همچنین می تواند سطح کلسترول خون را بهبود بخشد.
تعدادی از مطالعات نشان داده است که نخود می تواند کلسترول کل و کلسترول “بد” با لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را که از عوامل خطرزا برای بیماری های قلبی هستند، کاهش دهد.
روده و باکتری های مفید درون آن در بسیاری از جنبه های سلامتی شما نقش مهمی دارند، بنابراین خوردن غذاهایی که حاوی فیبرهای مناسب روده هستند بسیار مفید است.
تعدادی از مطالعات نشان داده است که رژیم های غذایی حاوی نخود همچنین می توانند به بهبود عملکرد روده و کاهش تعداد باکتری های بد در روده کمک کنند.
نتیجه می گیریم نخود منبع خوبی از فیبر و فولات است و همچنین کالری کمی دارد. نخودها می توانند به کاهش قند خون، کاهش کلسترول خون، و بهبود سلامت روده کمک کنند.
میزان تولیدات سالانه نخود
در سال گذشته شاهد تولید بیش از 300 هزار تن نخود در کشورمان بودیم که برآورد می‌شود امسال نیز 20 درصد افزایش در تولید نخود داشته باشیم. بر اساس آمارهای موجود هم‌اکنون ایران از نظر سطح زیر کشت نخود چهارمین کشور دنیا و از نظر تولیدات ششمین کشور است. سالانه حدود 540 هزار هكتار از زمين هاي كشور زيركشت نخود مي رود و به طور ميانگين 350 هزار تن توليد نخود كشور است. استان كرمانشاه با توليد 90 هزار تن رتبه نخست و لرستان و آذربايجان غربي در رتبه هاي بعدي توليد نخود كشور ايستاده اند.
كشت نخود به دو روش بهاره (سنتي) و پاييزه (ماشيني) انجام مي شود و امسال پنج هزار هكتار از زمين هاي استان كرمانشاه زيركشت پاييزه نخود رفته است. در روش ماشيني در هر هكتار يك هزار و 200 كيلوگرم توليد مي شود در حالي كه در روش سنتي در هر هكتار 500 كيليوگرم نخود برداشت مي شود. رییس شورای ملی نخود اذعان می کند: نخود مهمترین حبوبات تولیدی در ایران است كه به طور عمده به صورت دیم كشت و تولید می شود. نخود از مهمترین گیاهان دیم محسوب می شود، به طوری كه این گیاه جدا از نقش مهمی كه در تناوب زراعی دارد، در چند سال گذشته به یكی از اقلام پر اهمیت از نظر اقتصاد كشاورزی تبدیل شده است.
واردات نخود
جالب است بدانیم سرانه مصرف جهانی لوبیا 3 كیلوگرم، نخود یك كیلوگرم و سایر حبوبات 4 كیلوگرم است. اما سرانه مصرف نخود برای هر ایرانی، سالانه 3 كیلوگرم است. براساس آمارها هر ایرانی سالانه نزدیك به 2 كیلوگرم نخود مصرف می كند. در حال حاضر ایران در بازار جهانی هفتمین كشور وارد كننده با سهم چهار درصدی و رتبه نوزدهم در صادرات با سهم 0.4 درصدی است. البته 90 درصد نخودی که به کشور وارد می شود، نخود سیاه است که برای تولید لپه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مرکز حبوبات شرکت کیان کارامان آریا با واردات نخود با کیفیت و با قیمت مناسب انواع نخود را به صورت فله در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. انواع نخود سفید (آبگوشتی) و نخود سیاه (نخود لپه) در مقادیر مختلف در سایت صنایع غذایی شرکت کیان کارامان آریا ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *